
”Under 2026 har verksamheten fortsatt utvecklats stabilt med nya samarbeten och projekt. I takt med att marknaden visar tecken på återhämtning ser vi bra aktivitet i våra projekt, ett stabilt orderläge och fortsatt sund lönsamhet.” Mick Salonen, vd och koncernchef
Första kvartalet
• Nettoomsättningen uppgick till 695,2 Mkr (523,9)
• EBITDA uppgick till 34,9 Mkr (31,9) motsvarande en EBITDA-marginal om 5,0% (6,1)
• Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 33,2 Mkr (30,3) motsvarande en rörelsemarginal om 4,8% (5,8)
• Periodens resultat uppgick till -5,7 Mkr (14,2)
• Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -104,7 Mkr (-29,0)
• Orderingången uppgick till 930,5 Mkr (430,2)
• Orderstocken uppgick till 3 182,5 Mkr (3 005,2)
Vd-ord
Trots en fortsatt osäker omvärld utvecklades 2025 positivt för Zengun. Under 2026 har verksamheten fortsatt utvecklats stabilt med nya samarbeten och projekt. I takt med att marknaden visar tecken på återhämtning ser vi bra aktivitet i våra projekt, ett stabilt orderläge och fortsatt sund lönsamhet. Omsättningen i kvartalet uppgick till 695 Mkr och rörelseresultatet (EBITA) till 33 Mkr.
Stark efterfrågan på nytt obligationslån
Zengun Group AB (publ) emitterade under första kvartalet ett seniort säkerställt obligationslån om 750 Mkr inom ett totalt rambelopp om 1 500 Mkr. Emissionen av de nya obligationerna möttes av stark efterfrågan från nordiska och internationella institutionella investerare och blev kraftigt övertecknad. De nya obligationerna är upptagna till handel på Nasdaq Stockholms obligationslista.
Nya projekt till orderstocken
Skandia Fastigheter och Zengun har inlett ett samarbete om en totalentreprenad för Spelbomskan 9, före detta Läkarhuset, vid Odenplan. Fastigheten har nått sin tekniska livslängd och kommer att ersättas av ett nytt, modernt landmärke som ska stärka platsen som knytpunkt för handel och service. Fokus ligger på återbruk och att minimera klimatavtrycket, bland annat genom inventering och återanvändning av material från den gamla fastigheten. Projektet omfattar initialt ett fas 1-kontrakt genom en projektering av fördjupad systemhandling, parallellt med en invändig demontering.
AMF Fastigheter och Zengun har slutit ett samverkansavtal för ombyggnationen i delar av Gallerian i centrala Stockholm. Projektet omfattar bland annat lokaler hos Spotify, med högt ställda krav på kvalitet och utformning. Vi känner väl till miljön sedan vår del i utvecklingen av citykvarteret Urban Escape och är mycket glada över att få fortsatt förtroende av AMF Fastigheter.
Zengun har vunnit upphandlingen avseende ombyggnationen av Bonnierhuset och ser fram emot att fortsätta det långsiktiga samarbetet med Bonnier Fastigheter. Ombyggnationen kommer ge moderna, attraktiva kontorsmiljöer med flexibla lösningar. Arbetet inleds med bygghandlingsprojektering under våren, med planerad produktionsstart efter sommaren.
Zengun fortsätter samarbetet med Locum kring en tekniskt avancerad ny- och tillbyggnad för strålbehandling vid Karolinska Universitetssjukhuset i Solna. Ett komplext och viktigt uppdrag för att främja framtidens cancervård.
Flera av våra pågående projekt, bland annat Centralbadet och Wenner-Gren Center åt Fabege, Söderhallarna åt Atrium Ljungberg och Sergelskrapan åt Wallenstam, befinner sig just nu i intensiva produktionsfaser. Under första kvartalet påbörjades också demonteringen av Riddarholmskyrkans spira på uppdrag av Statens Fastighetsverk.
Vår långsiktiga inriktning mot kommersiella fastigheter i Stockholmsregionen har skapat goda förutsättningar för Zenguns utveckling. Verksamheten har under perioden präglats av hög sysselsättningsgrad och god tillväxt. Vi ser med tillförsikt fram emot ett intensivt 2026 och att vara med och bidra till kommande stadsutvecklingsområden.
Mick Salonen,
vd och koncernchef
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Mick Salonen, vd och koncernchef, +46 (0) 70 569 66 73
Oskar Björklund, CFO, +46 (0) 79 072 84 57
Denna information är sådan information som Zengun Group AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 maj 2026 kl. 8.00 CEST.
Zengun drivs av att driva projekt. Vi verkar i Stockholmsregionen i nära samverkan med våra kunder och alltid med projektet och människor i centrum. Vi hjälper fastighetsägare att förädla sitt fastighetsbestånd, genom att i varje projekt erbjuda kunskap och kompetens som samverkans- och hållbarhetspartner under projektets hela livslängd. Vi bygger kommersiella fastigheter blandat med utvalda samhällsfastigheter och bostadsprojekt. Vi arbetar långsiktigt för våra medarbetare, kunder, omgivning och utvecklas ständigt för att göra varje projekt till ett referensprojekt. 2025 omsatte Zengun cirka 2,4 miljarder kronor och hade ca 150 anställda. #zengunbyggerstaden
